Adana Hava Durumu
Arama Yap
Facebook Youtube Twitter RSS
Sosyal Medya Resmi Hesapları Fotoğraf Kampanyası Sinekle Mücadele Otobüs Saatleri Etkinlik Takvimi Aykome Hizmetleri Toplu Sms Hizmeti
5 OCAK ANMA PROGRAMI

5 OCAK 2011

ADANA'NIN KURTULUŞUNUN 89.YILDÖNÜMÜ

 KUTLAMA PROGRAMI

 

 

 

 

A-HAZIRLIKLAR: 

 

1-Işıklandırma sistemi bulunan tüm tarihi eserlerle camiler, 4 Ocak'ı 5 Ocak'a bağlayan gece ışıklandırılacaktır.

 

2-Bütün resmi ve özel kurum ve kuruluşlar bayraklarla donatılacak, yeşilliklerle süslenip, gece de ışıklandırılacaktır.

 

3-Milli Eğitim Müdürlüğünce tespit edilecek kurtuluşla ilgili sözler, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderilerek, bez dövizler halinde uygun yerlere asılacaktır.

 

B-TÖRENLER:

a-Büyüksaat'de Bayrak Çekme Töreni:

D-400 Karayolu üzerindeki (Büyükşehir Belediye Başkanlığı önü) kavşağın açılması halinde:

1-Bu törene katılacak olan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği mensupları ile orta dereceli okul ve kurum temsilcileri, halk oyunları ekipleri saat 08.15'de Büyükşehir Belediyesi Merkez binasında toplanmış olacaklardır.

 

2-Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği mensupları ile orta dereceli okul takımları, halk oyunları ekibi ve kurum temsilcilerinden oluşan kortej, saat 08.30'da Büyükşehir Belediyesi’nden tarihi büyük bayrağı alarak, Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde Dörtyolağzı-İnönü Caddesi-Özler Caddesi ve Küçüksaat güzergahını takiben saat 09.00'da Büyüksaat Kulesi önünde yerlerini alacaklardır.

 

D-400 Karayolu üzerindeki (Büyükşehir Belediye Başkanlığı önü) kavşağın açılmaması halinde:

 

1-Bu törene katılacak olan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği mensupları ile orta dereceli okul ve kurum temsilcileri, halk oyunları ekipleri saat 08.15'de İsmet İnönü Parkı’nda toplanmış olacaklardır.

 

2-Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği mensupları ile orta dereceli okul takımları, halk oyunları ekibi ve kurum temsilcilerinden oluşan kortej, saat 08.30'da Büyükşehir Belediyesi’nce teslim edilecek tarihi büyük bayrağı alarak, Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde İnönü Caddesi-Özler Caddesi ve Küçüksaat güzergahını takiben saat 09.00'da Büyüksaat Kulesi önünde yerlerini alacaklardır.

 

 

3-Vali Yardımcısı, Garnizon Komutanlığı temsilcisi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi saat 09.00'da Büyüksaat'deki yerlerini almış olacaklardır. Tarihi büyük bayrak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ve Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği’nden birer temsilcisi refakatinde çekilip, selamlandıktan sonra görevli askeri tören mangası tarafından havaya üç el saygı atışı yapılacaktır.

 

 

4-Tören bitiminde  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Merkezi, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği mensupları Büyükşehir Belediye Otobüsleri ile Atatürk Anıtı'na götürülecektir.

 

5-Kortejin hazırlanmasından, Büyük Saat'e getirilmesinden ve buradaki törenin yönetiminden İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce görevlendirilen bir beden eğitimi öğretmeni sorumludur.

 

b-Atatürk Parkı'ndaki Çelenk Sunma Töreni:

1-5 Ocak 2011 Çarşamba günü çelenkler en geç saat 09.00’a kadar Atatürk Anıtı'ndaki çelenk toplanma yerinde hazır bulundurulacaktır.

2-Adana Valisi, 6.Kolordu ve Garnizon komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, kamu ve özel kuruluşların 1.derece sorumluları (bölge müdürleri, müdür ve oda başkanları v.b.),Kolordu merasim bölüğü ve bandosu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği  Adana Şubesi Başkanlığı, Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği Genel Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanlığı, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanlığı  ve orta dereceli okul takımları,  saat 09.15’de Atatürk Parkı’ndaki yerlerini alacaklardır.

 

3-Çelenkler, saat 09.30'da usulüne uygun olarak Atatürk Anıtı'na sunulacaktır. Saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak, askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile bayrak göndere çekilecektir.

 

4-Çelenkler; “Resmi Bayramlar ve Anma Günlerinde Anıtlara Konulacak Çelenklerin Hazırlanma, Taşınma ve Sunulması Hakkındaki Yönetmelik” çerçevesinde hazırlanıp, ek listedeki sıraya göre Atatürk Anıtı'na sunulacaktır.

 

5-Atatürk Anıtı'ndaki Çelenk Sunma Töreni’nde ses-yayın cihazı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca kurdurulacaktır.

 

6-Buradaki tören Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamit ŞENTÜRK tarafından yönetilecek, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan da 4 Zabıta yardımcı olmak üzere görevlendirilecektir.

 

7-Atatürk Anıtı’na sunulacak çelenklerin uyumlu olup olmadığının denetlenmesinden ve belirli bir düzen içerisinde sunulmasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumludur.

 

8-Çelenkler, tören sonunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevlilerince gün bitimine kadar uygun bir yerde tutulacaktır.

 

c- 5 Ocak Anıtı'ndaki Tören:

5 Ocak Anıtı'na saat 09.30'da Vali Yardımcısı, Garnizon Komutanlığı temsilcisi ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi tarafından Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak tek çelenk konulacak, çelenk üzerine isim yazılmayacaktır. Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile bayrak göndere çekilecektir. Tören yerinde okul takımlarının hazır bulundurulmasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü, törenin yönetiminden de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce görevlendirilen bir beden eğitimi öğretmeni sorumludur.

 

 

d-Şehit Duran Şehitliği’ni Ziyaret:

5 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 09.00'da Şehit Duran Şehitliği; Vali Yardımcısı, Garnizon Komutanlığı temsilcisi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi tarafından ziyaret edilecektir.

Şehit Duran Şehitliği’ndeki program aşağıdaki şekilde yürütülecektir.

1-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

2-2 Öğrenci tarafından şiir okunması

3-İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek bir Tarih Öğretmeni tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma.

Şehitliğe konulacak çelenk, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca hazırlanacak ve isim yazılmayacaktır.

Tören alanının düzenlenmesi, temizliği, ses-yayın cihazının kurulması Seyhan Belediye Başkanlığı’nın sorumluluğundadır.

 

 

e-Valilikte Tebriklerin Kabul Töreni:

Saat 10.00'da Vali, Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Valilikte tebrikleri kabul edeceklerdir. Tebrikata Giriş (Ek-l)'deki protokol sırasına göre yapılacaktır.

f-Yeni İstasyon Önündeki Tören:

 

1-Tören alanında saat 10.00'dan itibaren Büyükşehir Belediye Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi  tarafından gösteri yapılacaktır.

 

2-Törene katılacak askeri birlikler, okullar ve kuruluşlar saat 10.05'de tören alanındaki (ekli krokide gösterilen) yerlerini almış olacaklardır.

 

3-Saat 10.30'da Vali, yanında 6.Kolordu ve Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu halde tören geçişine katılanların ve halkın kurtuluş günlerini kutlayacaktır.

 

4-Kutlamanın bitiminde Vali, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanının tribündeki  yerlerini almalarından sonra Büyükşehir Belediye bandosu eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile bayrak göndere çekilecektir.

 

5-Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, şehir adına Büyükşehir Belediye Başkanı yapacaktır.

 

6-Bir kız ve bir erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.

 

 

 

7-04 Ocak 2011 Salı günü Pozantı Kaymakamlığı’ndan teslim alınan “Atatürk’ün Mücahitlerinden Adana’ya” isimli bayrak, bisikletli sporcular tarafından getirilerek, Büyükşehir Belediye Başkanına teslim edilecektir. Bayrağın Pozantı’dan Adana’ya taşınması ve tesliminden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sorumludur.

 

8-Tören komutanının vereceği komutla tören geçişi başlayacaktır.

 

 

g-Tören Geçişi Aşağıdaki Sıraya Göre Yapılacaktır.

 

1-Tören Komutanı ve Bayrak Grubu

2-Tören Karargahı

3-Onur Kıtası

4-Askeri Birlikler

5-Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesi,

   Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği  Genel Merkezi,

   Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği

   Başkanlığı, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri

   Yardımlaşma Derneği Başkanlığı Mensupları

6-Ergin İzci Grubu

7-Orta Dereceli Okullar

8-Çıraklık Okulları

9-Adana Kent Konseyi Engelliler Meclisi Karma Grup

                   10-Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi

        11-Esnaf Kuruluşları,Dernek Başkanları,Muhtarlar (yaya olarak)

                  12-Polis M.Y.O.Öğrencileri

                  13-Emniyet Müdürlüğü Araçları

                   14-Kamu Kuruluşları Araçları

                  15-Temsili Askeri Araçlar

Kamu kuruluşlarına ait araçların geçidi aşağıdaki sıraya göre yapılacaktır.

           1-Büyükşehir Belediye Başkanlığı

           2-Arama-Kurtarma Birlik Müdürlüğü

           3-DSİ 6.Bölge Müdürlüğü

           4-İl Sağlık Müdürlüğü

           5-PTT Başmüdürlüğü

           6-Orman Bölge Müdürlüğü

          

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce töreni yönetmek, takdim etmek ve spotları sunmak üzere 2 bayan ve 2 erkek öğretmen ile törene katılan yaya birliklerin ve askeri araçların geçiş düzenini sağlamak üzere yeteri kadar öğretmen görevlendirilecektir.

Tören geçişi; 6.Kolordu Bölge Bandosu ve Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde yapılacaktır.

Korteje katılan birliklerin uygun olup olmadığının denetiminden, belirli bir düzen içerisinde tören geçişine katılmasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü, araçların kontrol ve denetiminden de İl Emniyet Müdürlüğü sorumludur.

 

C-ŞEHİTLİKLERİN ZİYARETİ:

a-Küçük Dikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Tel'in Anıtı'nı Ziyaret:

Saat 12.00'de Seyhan Kaymakamı, Garnizon Komutanlığı temsilcisi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcisi ve protokol tarafından Ermeni Mezalimini Tel'in Anıtı ziyaret edilecektir.

Buradaki törenin uygulanmasından ve öğrenci görevlendirilmesinden Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Seyhan Kaymakamına karşı sorumludur.

 

Küçük Dikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Tel'in Anıtı'ndaki program aşağıdaki şekilde yürütülecektir.

 

1-Saygı Duruşu

2-İstiklal Marşı

3-2 Öğrenci tarafından şiir okunması

4-Şehitlikle ilgili konuşma

 

Tören alanının düzenlenmesi, temizliği, ses-yayın cihazının kurulması Seyhan İlçe Belediye Başkanlığı’nın sorumluluğundadır.

b-Yeşiloba Şehitliği’ni Ziyaret:

Küçük Dikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Tel'in Anıtı'nı ziyaret eden Seyhan Kaymakamı, Garnizon Komutanlığı Temsilcisi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Temsilcisi ve protokol tarafından saat 12.30'da Yeşiloba Şehitliği de ziyaret edilecektir.

 

Yeşiloba Şehitliği’ndeki program aşağıdaki şekilde yürütülecektir.

1-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

2-2 öğrenci tarafından şiir okunması

3-Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma.

Törenin uygulanmasından ve öğrenci görevlendirilmesinden Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Seyhan Kaymakamına karşı sorumludur.

Tören alanının düzenlenmesi, temizliği, ses-yayın cihazının kurulması Seyhan Belediye Başkanlığı’nın sorumluluğundadır.

Yeşiloba Şehitliği ve Küçük Dikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Tel'in Anıtı'na sunulmak üzere Büyükşehir Belediyesi’nce birer çelenk hazırlanacak ve isim yazılmayacaktır. Öğrencilerle halkın şehitlikleri ziyaret edebilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca tahsis edilecek 2 adet otobüs, Yeni İstasyon önündeki tören alanından hareket edecektir.

 

D-GARNİZON  KOMUTANINI ŞÜKRAN ZİYARETİ:

Saat 13.00'deBüyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri ve İl Genel Meclis üyeleri, Kolordu Karargahında Garnizon Komutanını ziyaret ederek, komutanın şahsında Türk Silahlı Kuvvetlerine şehir halkının şükran duygularını ileteceklerdir.

 

 

E-DİĞER ETKİNLİKLER:

 

1)05 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 13.00’de Menderes Spor Salonu’nda İlimiz Ergin İzcileri tarafından “Kurtuluş Şenliği” düzenlenecektir.

 

2)5 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 15.00’de 75.Yıl Sanat Galerisinde Aydın Doğan Vakfı tarafından Adana’nın kurtuluş günü münasebetiyle düzenlenen 2010 Yılı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışmasında dereceye giren eserlerden oluşan sergi açılacaktır.

 

3)05 Ocak 2011 Çarşamba günü Adana Hipodromu’nda “Kurtuluş Kupası Koşusu ” yapılacaktır.

 

4)Türkiye Emekli Subaylar Derneği Adana Şube Başkanlığı ile Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler ve Gaziler Derneği’nce 05-06-07 Ocak 2011 tarihlerinde 10.00-17.00 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda “Kuvayı Milliye ve Adana” isimli fotoğraf sergisi açılacaktır.

 

5)Türkiye Emekli Subaylar Derneği Adana Şube Başkanlığı ile Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler ve Gaziler Derneği’nce 05 Ocak 2011 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda “Adana’nın Kurtuluşunun 89. Yılı Kutlama Programı ” icra edilecektir.

 

6)06 Ocak 2011 Perşembe günü saat 20.00’de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda öğretmenler korosu tarafından “Türk Halk Müziği” konseri icra edilecektir.

 

7)09 Ocak 2011 Pazar günü saat 08.30’da Sarıçam Atış Poligonunda “Atıcılık Müsabakası” yapılacaktır.

 

8)09 Ocak 2011 Pazar günü saat 09.00’da Atatürk Parkı önünden hareketle Merkez Park’da son bulacak olan 21 km.lik Yarı Maraton Müsabakası yapılacaktır.

 

Yarı Maratona ait ödül giderleri ile hakem ve görevli giderleri Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca karşılanacaktır.

 

9)09 Ocak 2011 Pazar günü saat 10.00’da Rıza Salih Saray Yüzme Havuzunda “Yüzme Müsabakası” yapılacaktır.

 

10)09 Ocak 2011 Pazar günü saat 11.00’de Kent Ormanı İçerisinde “Kurtuluş Kupası Bay Bayan Oryantiring Müsabakası” yapılacaktır.

 

11)09 Ocak 2011 Pazar günü saat 11.00’de Tribünaltı Masa Tenisi Salonunda “Masa Tenisi Müsabakası” yapılacaktır.

 

12)09 Ocak 2011 Pazar günü saat 11.00’de Güreş Eğitim Merkezinde “Kurtuluş Kupası Güreş Müsabakası” yapılacaktır.

 

  

13)05 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 15.00-15.45’de Atatürk Parkı’nda 6.Kolordu Komutanlığı Bölge Bandosu tarafından konser verilecektir. Atatürk Parkı’ndaki ses-yayın cihazı Büyükşehir belediye Başkanlığınca kurdurulacaktır.

 

14)05 Ocak 2011 Çarşamba günü saat 16.00’da Büyükşehir Belediye Bandosu tarafından Belediye Binası önünde konser verilecektir.

 

 

F-DİGER HUSUSLAR:

1-29 Aralık 2010 Çarşamba günü saat 10.30'da Yeni İstasyon önünde genel prova yapılacaktır. Genel provaya tüm ilgililer ve araçlar katılacaktır.

 

2-05 Ocak 2011 tarihine kadar şehitliklerin bakım ve temizliği ile ses-yayın cihazının kurulması;

 

a)Küçükdikili Mahallesi Ermeni Mezalimi’ni Tel’in Anıtı ile Yeşiloba ve Şehit Duran Şehitliklerinde; Seyhan İlçe Belediye Başkanlığı’nın sorumluluğundadır.

 

b)Küçükdikili Mahallesi Ermeni Mezalimini Tel’in Anıtı ile Yeşiloba ve Şehit Duran Şehitliklerinde Seyhan Belediye Başkanlığı’nın sorumluluklarının yerine getirilmesi, Seyhan Kaymakamlığı’nca takip edilecektir.

 

3-Program ve kutlamalarla ilgili bütün giderler Büyükşehîr Belediyesi’nce karşılanacaktır.

 

4-Tören yerlerindeki güvenlik ve trafik hizmetleri İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nce yürütülecektir.

 

5-Sağlık Hizmetleri İl Sağlık Müdürlüğü’nce yürütülecek olup, Atatürk Parkı’nda yapılacak çelenk sunma töreninde bir sağlık ekibi ile tören alanlarında 1 cankurtaran tam teçhizatlı ve personelli olarak, ayrıca Yeni İstasyon önündeki tören alanında da tam teçhizatlı bir sağlık ekibi hazır bulundurulacaktır.

BU    PROGRAM   İLGİLİLERE   EMİR, HALKIMIZA   DAVETİYE YERİNE GEÇERLİDİR.

   

EK PROGRAM:

Havanın yağışlı olması halinde Yeni İstasyon önündeki tören geçişi yapılmayacak, diğer etkinlikler Menderes Spor Salonu’nda saat 10.30’dan itibaren yapılacaktır (Buradaki tören İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce görevlendirilecek öğretmenler tarafından yürütülecektir).

Havanın Yağışlı Olması Halinde Menderes Spor Salonu’nda Yapılacak Tören Programı:

1-Saygı Duruşu

2-İstiklal Marşı (Belediye Bandosu eşliğinde)

3-Programdaki konuşma ve şiirler.

4-04 Ocak 2011 Salı günü Pozantı Kaymakamlığı’ndan teslim alınan “Atatürk’ün Mücahitlerinden Adana’ya” isimli bayrak, bisikletli sporcular tarafından getirilerek, Büyükşehir Belediye Başkanına teslim edilecektir. Bayrağın Pozantı’dan Adana’ya taşınması ve tesliminden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sorumludur.

Yukarıdaki 1. ve 2.maddelerin yönetilmesinden Büyükşehîr Belediye

Ana Sayfa | Sık Sorulan Sorular | Telefon ve Adresimiz | WebMail | English
ASKİ | Adana İmar İnşaat | Altın Koza A.Ş. | BELDETAŞ A.Ş. | Ulaşım A.Ş. | ÇUFAŞ
Mobil Arayüz - Online Kişi: 750, Ziyaretçi Sayısı: 8.288, Toplam Ziyaretçi 57.409.900

Basın FTP