İsviçre Konfederasyonu Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Sözlü’ye Ziyaret Başkan Sözlü: “Bazı Avrupa Ülkeleri Gayri İnsani Tavır Sergiliyor”

İsviçre Konfederasyonu Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Sözlü’ye ziyaret 
Başkan Sözlü: “Bazı Avrupa ülkeleri gayri insani tavır sergiliyor”
İsviçre konfederasyonu Ankara büyükelçisi Mr. Dominique Paravicini, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü makamında ziyaret etti
Ziyaret esnasında Başkan Sözlü, İsviçre’nin Türkiye’yi en iyi anlayacak Avrupalılardan bir tanesi olduğunu ifade ederek bazı Avrupa ülkelerinin sınırlarında gayri insani tavırlar sergilediğini belirtti
“AVRUPA, GÖÇMENLER KONUSUNDA ÇOK DUYARSIZ”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İsviçre konfederasyonu Ankara büyükelçisi Mr. Dominique Paravicini’yi makamında ağırladı. Ziyaret esnasında Başkan Sözlü, “Türkiye, Avrupa’nın sınırında göç konusunda ciddi fedakarlıklar yapıyor, insani bir tavır sergiliyor. Avrupa’yı bu konuda çok duyarsız görüyoruz. Hatta bazı ülkeler sınırlarında gayri insani tavırlar sergilediler göçmenlere karşı. Yükü paylaşmak konusunda bile insani açıdan destek olmadılar. Dilerim kitleler halinde sınırları zorlayan göç hareketleri en aza indirgenebilir” diyerek göçmenler noktasında Avrupa ülkelerinin duyarsızlığına tepkisini dile getirdi.
“TÜRKİYE’DEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR”
Türkiye’nin göçmenler konusundaki desteklerini taktir ettiklerini aktaran Büyükelçi Mr. Dominique paravicini ise Türkiye’nin mültecilere göstermiş olduğu yardımın farkında olduklarını, İsviçre’nin nüfusunun 8 milyon olduğunu ve bunun % 25’ini göçmenlerin oluşturduğunu belirtirken “Özellikle en çok etkilendiğim konu da Türkiye halkı tarafından  göçmenlere kucak açılması. Batı Avrupalılar olarak sizden öğreneceğimiz çok şey var” dedi.
Ziyaret sonunda Başkan Sözlü, Büyükelçi’ye Bozkurt heykeli takdim etti.